2021 Winners

All-Girls Coding Competition

2021 Theme: Code Your City

Whether it’s literal or figurative, Code/Artists were challenged to create projects inspired by their community, culture, or personal experiences where they live.

National Coded Self-Portrait Winners

Eastern Region:

High School

Kathy Nguyen

Middle School

Blair Wehman

Elementary School

Talia Kirsch, 4th grade

Western Region:

High School

Sandarsita Guntupalli

Middle School

Camille Chu

Elementary School

Ames Chang

Midwestern Region:

High School

Nadya Howell

Middle School

Madalyn Groshek

Southwestern Region:

High School

Manika Aggarwal

Elementary School

Saanvi Veeramalla

Southeastern Region:

High School

Andrea Hurtado

Middle School – (tie)

Joandra Gutierrez /

Fatima Hernandez

Elementary School

Sophie Gander

Southeastern Finalists

Veronica Puig
Grade 5

Olivia Arriete
Grade 5

Gabriella Acosta-Villalonga 
Grade 4

Cecile Eztbach
Grade 5

Federica Lauria
Grade 3

Alana Dibildox
Grade 3

Juliet Diez
Grade 4

Rebecca Yoo
Grade 5

Isabella Prado
Grade 5

IIishaa Magon
Grade 4

Annette Toiran-Prado
Grade 8

Anika Ravi
Grade 7

Isabella Fuentes
Grade 7

Kaylee Angel
Grade 7

Liana Suazo 
Grade 8

Micaela Contreras 
Grade 6

Phoenix Aragon
Grade 7

Sophia Fonticiela
Grade 7

Valerie Andrade
Grade 7

Adelaide Schoeni
Grade 7

Sahana Sethuraman
Grade 8

Gabriella Rodriguez
Grade 12

Isabella Durand
Grade 12

Keren Reyes
Grade 9

Sabrina Illescas
Grade 11

Gabriella Rodriguez
Grade 9

Maria Martinez
Grade 10

Nicole Cohen
Grade 9

Ruby Montesino
Grade 11

Sofia Munoz-Repiso
Grade 12

Keren Rivera
Grade 12

Rebeca Gonzalez
Grade 11

Azya Whitby
Grade 9

Animation 

High School Division

Animation Winner

1st Place

Ariyah Bell, Grade 9

2nd Place

Luna Mejia, Grade 10

Middle School Division

1st Place

Daniella Anrrich, Grade 6

Animation Winner

2nd Place

Meyling Chow, Grade 8

3rd Place

Kassidy Torres, Grade 7

Elementary School Division

1st Place

Isabella Prado, Grade 5

Animation Winner

2nd Place

Delani Galante, Grade 3

3rd Place

Maya Lee-Schonfeld, Grade 3

Interactive Art 

High School Division

1st Place

Keren Reyes, Grade 9

Middle School Division

1st Place

Sophia Perez, Grade 7

Animation Winner

2nd Place

 Stephanie Torres, Grade 6

3rd Place

Katia Oborsky, Grade 8

Elementary School Division

1st Place

Brielle Ortega, Grade 5

Animation Winner

2nd Place

 Stella Ortega, Grade 3

3rd Place

Ari Lee Schonfeld, Grade 5

3D Art 

High School Division

1st Place

Stephanie Wallen, Grade 9

Middle School Division

1st Place

Sahana Sethuraman, Grade 8

2nd Place

Gloria Alayo, Grade 7

3rd Place

Isabella Carratala, Grade 6

Elementary School Division

1st Place

Veronica Puig, Grade 5

2nd Place

Sabrina Lubow, Grade 5

3rd Place

Isabella Johnson, Grade 4

2021 Top Teachers

Congratulations to our 2021

Winners & Finalists!

Interested in participating in Code/Art's 2022 Coding Competition?